
Doktoronline.cz - vše o zdraví a pro zdraví.
Všechny tyto příčiny vedou k nedostatečnému krevnímu zásobení. Podle místa a velikosti poškození se mozková mrtvice může nebo nemusí projevit klinickými příznaky. V případě, že se jedná o bezpříznakovou mrtvici, hovoříme o tichém (němém) iktu.
Projevy mozkového iktu mohou být tělesné, duševní nebo se jeho příznaky odrazí ve změně chování. Mezi nejčastější fyzické příznaky patří slabost až nemotornost pohybů, ochrnutí, ztráta citlivosti ve tváři, horní nebo dolní končetině jedné strany těla, potíže při mluvení, špatná orientace. O mozkovém iktu hovoříme v případě, pokud některý z příznaků přetrvává déle než 24 hodin a více. Pokud všechny příznaky vymizí do 24 hodin, jedná se o přechodný záchvat nedokrvení mozku - krátké průtokové selhání neboli tranzitorní ischemickou ataku.
Miniiktus neboli malá mrtvice je hlavním rizikovým faktorem pro vznik ischemického iktu. Z tohoto důvodu by lidé, kteří prodělali miniiktus měli vyhledat lékaře. Příznaky mají zpravidla náhlý začátek a trvají od 15 vteřin do 15 minut. Někdy mohou trvat celých 24 hodin. Podle současných výzkumů se uvádí, že až u 50% postižených miniiktem dochází k následnému poškození (mozkový infarkt nebo malé krvácení).
Zhruba 1/3iktů předchází varovné signály. Mezi nejtypičtější pak patří:
V případě, že máme podezření na mozkový iktus, měli bychom co nejrychleji volat lékařskou pomoc. Dále je nutné abychom:
Je způsoben krvácením do mozkové tkáně nebo do prostoru pod pavučnicí, což je úzký prostor mezi povrchem mozku a mozkovou blánou, která pokrývá mozek. Krvácení z tepny uvnitř lebky je způsobeno prasknutím tepenné výdutě nebo určitým onemocněním. Choroby, které způsobují ztenčení, ztvrdnutí a lomivost stěny tepen, jsou nejběžnějšími příčinami mozkových krvácení. Mezi taková onemocnění patří hypertenze nebo amyloidové poškození cév (ukládání bílkoviny amyloidu do stěny malých mozkových tepen). Jestliže u někoho vznikne krvácení do mozku, krev tlačící se do mozkové tkáně poškozuje nervové buňky (neurony), takže postižená část mozku nemůže dobře fungovat.
Většina cévních mozkových příhod vzniká jako následek medicínských příčin (např. vysoký krevní tlak) a příčin návykových (např. kouření). Mezi medicínské rizikové faktory patří:
Výše uvedené rizikové faktory se navzájem ovlivňují a jeden může zesilovat účinek druhého a naopak. Návykové rizikové faktory jsou takové, které vyplývají ze životního stylu a chování jedince. Mezi nejvýznamnější patří kouření, nesprávná životospráva, nadměrná konzumace alkoholu a sedavý způsob života. Také noční chrápání a spánková apnoe (přechodná zástava dechu ve spánku), užívání antikoncepčních pilulek, užívání drog s povzbuzujícím účinkem a nadváha zvyšují nebezpečí vzniku cévní mozkové příhody.
Iktus vede ke smrti postižených mozkových buněk a neexistuje nic, co by bylo možné udělat pro jejich obnovení, pokud odumřou. Pouze v některých případech ve velmi časných stádiích před tím, než mozkové buňky odumřou, má až 70% postižených buněk možnost záchrany. Podle současných moderních výzkumů časná hospitalizace postiženého a vhodně vedená terapie může být život zachraňující a velmi výrazně ovlivní zdravotní stav a kvalitu života.
Délka pobytu v nemocnici záleží na závažnosti iktu a na množství vyšetření, která je potřeba udělat. Lidé, kteří měli miniiktus zůstávají v nemocničním ošetření jeden nebo dva dny a lidé s iktem zpravidla dva až čtyři týdny. Lidé s mírnou cévní mozkovou příhodou mohou být schopni jít domů za několik dní, ale v případě těžkého iktu potřebují zůstat v nemocničním ošetření několik měsíců kvůli léčbě a rehabilitaci.
Pro správnou diagnózu iktu je důležité správné provedení laboratorních testů. Mezi nejdůležitější vyšetření iktu patří:
Některé mozkové příhody jsou smrtelné, jiné mohou způsobit trvalé nebo dočasné postižení. Čím je doba po mozkové příhodě delší, tím je menší riziko, že na ni postižený člověk zemře. Nejvyšší riziko úmrtí je během prvních tří dnů po iktu. Riziko časného úmrtí po akutním iktu je největší u těch, které během prvního dne postihla ztráta vědomí. Bohužel někteří lidé se zdánlivě lehčí cévní mozkovou příhodou mohou zemřít hned po ní v důsledku nové mozkové příhody, infarktu myokardu, cévní zástavy srdce nebo zástavy dýchání, řízených z mozkového kmene.
Mezi závažné medicínské komplikace cévní mozkové příhody, které mohou vést ke smrti během prvního měsíce po příhodě jsou:
Mezi nejčastější příčiny úmrtí po 1. roce patří:
Proces zotavování po mozkové příhodě je dlouhodobý proces, který může trvat i několik let a vždy záleží na typu mozkového iktu. Mladí lidé se zotavují rychleji než starší lidé a asi 80% pacientů mladších 40 let se vrací k nějakému druhu práce. Lidé, kteří neudrží kontrolu moči a stolice déle než 2 dny po iktu, se zpravidla zotavují méně dobře. Z hlediska uzdravování patří mezi výhledově špatná znamení: ztráta vědomí, během prvního dne po iktu, ztráta schopnosti vidět jednu polovinu prostoru, srdeční selhání, problémy s orientací v prostoru, v minulosti prodělaná mozková příhoda, závažná slabost postižené poloviny těla v prvních dnech po iktu. Zlepšování stavu je obvykle nejrychlejší v prvních dnech a týdnech, po jednom měsíci je však výrazně pomalejší. V případě, že aktivní rehabilitace již nevede k žádnému viditelnému zlepšování, bává ukončena. Postižený by však měl na sobě nadále pracovat a vytrvat v tomto úsilí několik let.
Rehabilitace by měla být zahájen a ihned, jakmile to stav pacienta umožní. V některých případech to může být již po 24 hodinách po iktu, v jiných se může jednat o dny nebo týdny. S rehabilitací se začíná zpravidla v nemocnici, nejprve na iktové jednotce nebo v jiném oddělení, poté ve specializovaném rehabilitačním oddělení nebo centru. Po propuštění pacienta z nemocnice se s rehabilitací pokračuje ve specializovaných ambulantních rehabilitačních centrech, nebo doma. Hlavním cílem rehabilitační péče je obnovit soběstačnost pacienta a do nejvyšší možné míry zmenšit závislost postižené osoby.
Sociální pracovník je pacientovi nápomocen při zvládání emocionálních a sociálních potíží vzniklých v důsledku cévní mozkové příhody. Změna zdravotního stavu představuje velký zásah do životního stylu, vztahů, zaměstnání, příjmů, trávení volného času atd. Jestliže pacient potřebuje přeložit do jiného zařízení krátkodobé nebo dlouhodobé rehabilitace, sociální pracovník záležitost s pacientem a jeho rodinnými příslušníky prodiskutuje. Pacientovi jsou také poskytovány kontakty na komunitní asistenční služby a agentury.
Pro pacienta s iktem je velmi podstatné, aby se pokud to je možné, vrátil ke svým předchozím aktivitám. Nesmírně důležitá je také pomoc rodiny a
psychická podpora postiženého. Jestliže není možné úplné uzdravení, pak je třeba usilovat o dosažení co největšího částečného uzdravení. Je důležité, aby každodenní aktivity byly prováděny bezpečně. Zpočátku je lepší procvičovat denní činnosti s pomocí terapeuta. Zde patří např. oblékání, osobní hygiena, chůze po schodech, vaření. Pokud po iktu dochází k křečovitému stažení - spasticitě svalstva, lze ji zmírnit ohříváním a ochlazováním svalů nebo aktivně a pasivně prováděným protahovacím cvičením v rozsahu obvyklého pohybu svalů a kloubů. V případě, že pacient není schopen bezpečně provádět běžné činnosti sám, použijí se speciální pomůcky a služby, které mu usnadní život doma.
Bezpečné a příjemné cvičení pro uzdravení je důležité jak o komplexní, tak po preventivní stránce. Podstatné je, začínat pozvolna a postupně. Výběr možných aktivit záleží na následcích mozkové příhody. Mezi doporučené aktivity patří chůze a jízda na rotopedu. Postižení lidé s hemiplegií budou potřebovat pomoc fyzioterapeuta nebo specialisty. O stupni fyzické aktivity je vhodné si promluvit s praktickým lékařem.
Mezi častější potíže po iktu patří také potíže v emoční oblasti týkající se podrážděnosti, nespokojenosti, smutku a depresí. Potíže se mohou objevit ihned po iktu v důsledku přímého poškození pacientových schopností. Především neschopnost vyjádřit se vede k podrážděnosti. Mezi normální fyziologické reakce patří citlivost na změny. U některých pacientů je zapotřebí spolupráce psychoterapeuta.Těžce depresivní pacienti by měli vyhledat poradnu psychiatra.
Role rodiny při rehabilitaci a uzdravování nemocného po iktu je velice důležitá a rodinní příslušníci by měli zotavujícího se člena povzbuzovat, dodat mu důvěru v uzdravení a umožnit mu stát se opět aktivním. Stres a strach dopadá jak na samotného nemocného, tak i na jeho členy rodiny, a proto je důležité, aby rodina držela pohromadě a dokázala společné problémy překonat.